FK-37 mellandagsläger 27-29.12.2023

Hej yngre fjällskidare,

Vi ordnar dagsläger för juniorer i hemmabacken onsdag till fredag 27-29.12. Lägret är avsett för våra aktiva juniorer i träningsgrupperna samt för barn som gått i skidskolans Race grupp eller för barn som annars bara vill komma in i klubbens banträningsverksamhet. Minimikrav för deltagande är att barnet klarar sej självständigt i backen och i liften samt har erfarenhet av tex Suomi Slalom tävlingar. Lägret läggs in i klubbens myclub som tre skilda evenemang, ett för var dag som man anmäler sej skilt till. Man kan alltså deltaga en, två eller tre dagar.

Lägret omfattar träning klo 10-12 för alla deltagare och träning igen klo 13-15 för U12-U18 juniorer. Klasserna U8-U10 samt de som är nya tränar alltså endast förmiddagspassen.

Pris per lägerdag är 30,- inklusive lunch för U12-U18 klasserna och 15,- per lägerdag inklusive lunch för U8-U10 klasserna och nya förmågor. Under pausen / lunchrasten blir det någon lägerdag videoanalys. För övrigt så förbereder sej tränarna inför följande träningspass under pausen, så lägerdeltagarna bör själva se till att de hinner i tid till eftermiddagspasset. 

Anmäl er på myclub senast 21.12 så vi kan anpassa tränarbehovet och så att caféet kan räkna med hur mycket lunch det behövs per dag.

Juniorträningschef Aura Seppälä fungerar som lägerledare. Om ni har frågor så vänligen kontakta Aura 044 502 2308 eller Martin 050 464 4841

Ses i backen!